Moje cesta k metalu

25. listopadu 2012 v 14:19 | Morticia Lehtonen |  Morticia - Články týkající se subkultur
Tak mě napadlo, že by možná bylo zajímavé napsat, jak jsem se dostala k metalu. Je to sice zřejmě trochu egoistické, na druhou stranu by bylo fajn, kdyby se zapojili i jiní. A třeba si to i někdo rád přečte .

K metalu jsem se dostala v době, kdy mi bylo asi čerstvých patnáct let (odhadem). U nás v rodině totiž nikdo metal neposlouchal, a proto mi to tak trvalo. Ale začneme hezky od toho úplného začátku, který sice sám o sobě nemá s metalem co dělat, ale i přesto to hrálo minimálně v mém případě velkou roli. Leč, nejdřív to bude asi poněkud nezáživné a možná si budete myslet, že to s mým příběhem nemá vůbec co dělat .


Když mi bylo asi devět let, vyhrála Eurovizi ukrajinská zpěvačka Ruslana. Do té doby jsem se hudbě moc nevěnovala, i když jsem si asi od sedmi let přála umět hrát na klavír. Jenže tehdy v roce 2009 se to změnilo - oblíbila jsem si její hudbu natolik, že jsem k Vánocům dostala její album a pořád dokola jsem si ho pouštěla. Jak to ale tak někdy bývá, na nějakou dobu jsem na ni "zapomněla" a znovu jsem ji objevila až po pár letech.
Mohlo mi být tak dvanáct let, když vydala svoje nové album a tehdy jsem se na její hudbě stala závislá - neposlouchala jsem skoro nic jiného, založila jsem si stránku na webnode, kde jsem se snažila psát anglicky (), založila jsem si účet na youtube a začala komunikovat s ostatními fanoušky. Právě díky tomu jsem se seznámila s Bulharkou Veselou, se kterou jsem si ráda psala. Jednoho dne mi na ICQ poslala Ruslaninu starší písničku, kterou jsem do té doby neobjevila. Tato písnička se jmenovala "Ponad Horami" a mně se velmi líbila. Jak jsem ale později zjistila, byla to vlastně jen cover verze...

Ponad Horami (Ne, nezpívá rusky - zpívá ukrajinsky. Mezi těmito jazyky je docela velký rozdíl - Ukrajinci hlavně mají na rozdíl od Rusů písmenko H )

Protože to byla cover a já byla zvědavá, rozhodla jsem se najít si oriinál, který se měl jmenovat "Over The Hills And Far Away". A teď už možná tušíte, kam tím mířím .
Když jsem název písničky zadala do vyhledávače, našlo mi to kromě originálu ještě jednu cover verzi - písničku od finské symphonic metalové kapely Nightwish. A mně se strašně líbila - tak moc, že jsem si ji stáhla a večere jsem si ji společně s verzí od Ruslany pouště pořád dokola. Jenže ejhle - najednou jsem si uvědomila, že ta verze od Nightwish se mi líbí víc a to dokonce právě proto, že je tvrdší! Je pravda, že od Ruslany se mi líbily spíš písničky, kde byla aspoň trochu slyšet elektrická kytara a ty ostatní jsem spíš ignorovala, ale že by se mi líbil metal, to by mě asi jen tak nenapadlo.

Verze od Nightwish - doteď, když se podíváte pod komentáře ke cover verzi od Ruslany, najdete tam plno takových, které se o Nightwish zmiňují

A protože mě jejich verze zaujala, poslechla jsem si další písničky. A další a další... Strašně se mi líbily, a abych pravdu řekla, Anette mi tam nejdřív díky svému zpěvu moc neseděla (i když i Tarjin operní zpěv mi tam nejdřív přišel trošku zvláštní), ale nakonec jsem úplně podlehla a ta obsese se mě drží více méně pořád. Jen jsem si oblíbila další kapely (a jen ve své složce s finskou hudbou jich mám dvacet sedm) .
Nutno ještě dodat, že v době, kdy jsem Ruslanu poslouchala, jsem byla "takk trochu" pohanka posedlá slovanskou historií .

Možná nebýt toho, že jsem si metal oblíbila, měla bych její hudbu pořád stejně ráda, i když už to rozhodně není to, co to bývalo a upřímně - pohoršila se. Ale její staré písničky jsou pořád fajn. Dokonce když mám někdy náladu a podívám se na její videoklip k písničce Wild Dances, tak mě napadá, že kdyby tehdy dělala metal nebo aspoň rock, byla by to taková ženská verze Mathiase z Turisas (nadsázka) . Je škoda, že svou hudbu přizpůsobila trendům - je to diplomovaná pianistka a dirigentka a zpívat a skládat taky umí...

Nicméně, po Nightwish jsem si oblíbila Lordi a sólovou Tarju. Lordi jsem znala už delší dobu - v roce 2006, kdy vyhráli Eurovizi, dávali na Vivě jejich videoklip k písničce Hard Rock Hallelujah, jen mě tehdy nijak zvlášť neoslovili. Jenže když jsem objevila Nightwish, tak jsem si na ně vzpomněla a nakonec jsem si oblíbila i je. A pokud jde o Tarju, tu jsem sledovala delší dobu a první metalové CD, které jsem si koupila, bylo právě její album What Lies Beneath, které jsem si koupila v Brně. Postupně jsem se začala o metal zajímat víc a víc a objevovala jsem další kapely. A tak jsem se dostala až sem .

Ještě bych ráda poděkovala jednomu kamarádovi, který mě sice nedostal k metalu, ale s tímto tématem to souvisí. Hlavně jsem díky němu začala blogovat, takže nebýt něj, asi bych nezačala blogovat. A tímto moje egoičnost už končí .

A tady je menší výzva: Budu velmi ráda, když i vy napíšete, jak jste se dostali k žánru, který posloucháte nejvíce a ke kterému jste nejvíce přilnuli. Pokud tedy máte zájem podělit se o svůj příběh, napište článek podobný tomuto na thedarknessclub.blog@gmail.com, svou přezdívku (pro případ, že byste nám mail ještě nepsali a my tudíž nevěděli, z čí e-mailové adresy nám zpráva došla)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Abigail Abigail | Web | 27. listopadu 2012 v 0:17 | Reagovat

já se metalu dostala taky přes Nightwish. První písnička co jsem od nich slyšela byl Amaranth. Dodnes si pamatuju, když mi ho kamarádka pustila (bylo mi tehdy 11 let) a já se do té písničky na první poslech zamilovala. A potom jsem od nich začala poslouchat další, další... a pak přišli Iron Maiden, Evanescence, Within Temptation, Epica, Depeche Mode... a tak jsem spadla do víru úžasné hudby jménem metal.

2 helisa helisa | Web | 1. března 2013 v 16:43 | Reagovat

Já se k metalu dostala v sedmi letech(originální coo :-D ).Bráchové furt poslouchali Iron Maiden,tak jsem si to vyhledala na Youtube,líbilo se mi to a jak jsou vedle toho videa ty odkazy na jiná videa a někdy jiné kapely,tak možná jsem se tím dostala i k dalším kapelám,to už si nevzpomínám.Ale byl to zážitek v sedmi letech :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama