Metal (část první - o subkultuře a hudbě obecně)

15. listopadu 2012 v 14:59 | Morticia Lehtonen |  O subkulturách
Po dlouhé době jsem zase tu (i když testy píšeme pořád) a rovnou s článekm o další subkultuře, ke které se hlásím i já sama - o metalu.
Článek už jsem kdysi psala na svůj blog, ale řekla jsem si, že bude lepší když ho rozdělím na dvě části, které by byly o poznání přesnější - v původním článku jsem totiž bohužel přesáhla povolený počet znaků, takže jsem musela některé věci zkrátit, což mi přijde jako zbytečné, protože i to, co jsem smazala, by v článku být mělo. Navíc jsem se tentokrát snažila upřesnit i některé informace, které byly už v původní verzi.
Takže v této první části se podíváme na hudbu a subkulturu obecně; v té druhé se zaměříme i na charanteristiky subžánrů .Nebudu tu rozebírat letopočty, protože ze své vlastní zkušenosti vím, že většina lidí stejně letopočty nemá moc v oblibě a stejně z nich ani nic nemá. Je ale pravda, že některé roky byly pro metal přelomové. Například je dobré vědět, že metal vznikal mezi roky 60. až 70. minulého (tedy dvacátého) století. Metal vznikl z Hard Rocku (podle jedné skupiny lidí jeho přitvrzením, podle té druhé spíš tím, že se pojem "heavy metal" - zkráceně metal - používal kdysi jako jiný název pro pojem "Hard Rock"), což je zřejmě právě ten důvod, proč jsou si tyto dva žánry tak podobné a proč si je lidé tak často pletou. Metal od Hard Rocku ale můžete poznat celkem snadno (buď to není zas tak těžké, nebo mám vážně neuvěřitelný hudební cit, ale to bych si asi moc fandila): Hard Rock klade o něco větší důraz na rytmus a bicí než metal, navíc (a to je velmi důležité) v hard rocku uslyšíte víc kytarových sól než v metalu. Navíc je metal tvrdší než hard rock, ale díky všem možným odnožím metalu se rozdíly v tvrdosti a melodičnosti pomalu ztrácejí, navíc nejednu kapelu můžete zařadit jak do metalu, tak i do hard rocku.

Za úplné průkopníky heavy metalu jsou obecně považováni legendární Black Sabbath (UK), ovšem nesmíme zapomenout ani na skupiny jako Judas Priest (UK), Motörhead (UK) a podobně. Pojem "heavy metal" se ale objevuje už v písni "Born To Be Wild" od skupiny Steppenwolf.
Díky výraznému vlivu punk-rocku na klasický heavy metal později vznikla i odnož, která se nazývá New Wave Of British Heavy Metal (zkráceně NWOBHM), kam patří například britská legenda Iron Maiden nebo Saxon.
Někteří lidé do metalu řadí i legendy jako Deep Purple, Led Zeppelin, Pink Floyd, AC/DC a další známé kapely, nicméně já bych se v jejich případě držela spíše zařazení k hard rocku (minimálně u AC/DC jsem si hard rockem jistá), než k heavy metalu. Ovšem je pravda, že minimálně ke vzniku Heavy Metalu tyto kapely přispěly opravdu dost, takže nechám na vás, abyste si je zařadili.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na fakt, že kromě kapel samotných měl na vznik a vývoj metalové hudby i obrovský vliv rozvoj v oblasti techniky.

Zlaté období nastává metalu zvlášť v 80. letech, kdy jeho obliba obzvlášť rychle narůstá. Tou dobou je populární zvlášť glam metal (někdy také nazývaný "hair metal" nebo "pop metal"), jehož hudba není tak agresivní jako hudba klasického heavy metalu a texty se také do jisté míry odlišují. Mnohdy je navíc chytlavější a díky divoké a pestrobarené image poznáte glam metalové hudebníky (a příznivce) už na první pohled.

V devadesátých letech ovšem nastává útlum, i když právě na přelomu 80. a 90. let vzniklo mnoho dalších subžánrů. V těchto letech jeho obliba opět narůstá, což ovšem v některých případech není až tak příjemná zpráva, protože s tím i přibývá pozérů. Nepříjemné to může být zvlášť tehdy, kdy si někteří zamění např. rockovou kapelu za metalovou jen kvůli jejich image, i když mají ve skutečnosti k metalu daleko (například Black Veil Brides).


Po hudební stránce je metalová hudba charakteristická nejen používáním kytarových riffů, proto si pojďme říct i něco o metalu v souvislosti s hudební teorií.

Základ metalu je samozřejmě postaven na kytarových riffech. Tyse většinou skládají ze ří základních harmonických složek (modální harmonie, tritón puls chromatismus a pedálový tón).

Například se v metalové hudbě, jak jsem uvedla už výše, používá tzv. tritón, což je skupina tří celých tónů jdoucích po sobě. Od středověku byl označován pojmem "diabolus in musica" (zároveň název španělské symphonic metalové skupiny), protože jeho používání nebylo povoleno - i doteď je tritón chápáno jako něco "ďábelského". V metalu má ale nezastupitelné místo právě v kytarových riffech a sólech.

Možná jste už slyšeli i něco o pedálovém tónu. Ten je v metalu harmonickým základem a stručně řečeno - je to stálý hluboký tón, během něhož se objevuje alespoň jeden disharmonický (cizí) souzvuk. Zkrátka: jednoduchý basový tón se opakuje, ale mezitím se hrají další akordy společně s akordy, které tento tón nezahrnují, což vyvolá pocit napětí. Například jedna kytara by hrála třeba pedálový tón F# a druhá by hrála normální akrody.

Na metal měla také vliv vážná hudba a to dokonce ještě dřív, než vůbec vznikl symphonic metal. Díky osvojení některých prvlů vážné/klasické hudby, čímž položili základ novému druhu kytarové virtuozity a změnám harmonickém a melodickém zvuku heavy metalu.
Metal sice na vážnu hudbu přímo nenavazuje, ale někteří metaloví muzikanti dokonce sami přiznali, že se opravdu inspirovali skladateli klasické hudby a opravdu není řeč jen o symphonic metalových muzikantech. Vlasntě většina z těch prvků, které si heavy metaloví muzikanti osvojili, má původ v romantismu, klasicismu a baroku. Například kytaristé z Deep Purple a Scorpions experimentovali už během 70. let s hudebními figurami převzatými z vážné hudby.


Stále si mnoho lidí také myslí, že metalista=satanista. To ale není pravda. Je mnoho metalistů ateistů a dokonce i věřících! Možná si to lidé myslí proto, že se prostě v mnoha směrech odlišujeme - oblékáme se jinak, posloucháme "divnou" hudbu, jinak uvažujeme a "divně" se chováme. Ale to z nás nedělá nebezpečné psychopaty. Dokonce i lidé hlásící se k satanismu jsou obvykle normální, psycicky zdraví lidé, kteří se jen liší svými názory. A i my - metalisté jsme normální lidé, kteří také mají emoce. Bohužel svým odlišným vkusem, postojem k různým věcem a i vzhledem na sebe připoutáváme pozornost a to často v negativním slova smyslu - pořád ještě kolují různé nepravdivé mýty, díky nimž se nás lidi obávají a odsuzují nás i přesto, že nás osobně neznají.
Důležité je taky dodat, že satanismus nemusí vždy nutně znamenat "uctívání satana", jak si mnoho lidí myslí (spíš je to pro mnoho lidí taková "svodobomyslnost"; nerespektování jistých pravidel apod. - aspoň tak jsem to pochopila, takže pokud to není dobře, klidně mě opravte). O tom vám ale psát nebudu, protože by to bylo na jeden celý samostatný článek.


Asi bych měla zmínit i oblékání, i když my metalisti víme, jak se oblékat, protože určitě tento článek čtou i ti "nemetalisti", kteří se chějí něco nového dozvědět, a ti, kteří teprve "začínají" a chtějí poradit. Navíc bych ráda předešla omylů, které už jsem kdysi řešila.
Takže připomínám, že metal je hudební subkultura, proto se nemůžete prohlásit za metalistu jen z toho důvodu, že se vám líbí oblečení, ale hudba vám vůbec nic nebo skoro nic neříká. Hudba je prvořadá a oblečení je až druhořadé. Dokonce se jako metalista nemusíte oblékat, protže, jak jsem napsala, hudba je to, co dělá metalistu metalistou. Znám mnoho metalistů, kteří se jako metalisti neoblékají, ale metalisty opradvu jsou a naopak "metalisty", kteří (protože na to mají) jsou schopní vykoupit celý obchod s metalovým oblečením, ale z metalu poslouchají jen dvě skupiny a zbytek jejich playlistu tvoží mainstream. Ono je totiž dost náročné najít nějaký dobrý obchod s oblečením pro metalisty, protože takové obchody jsou buď ve větších městech nebo na internetu (ovšem nakupování na internetu je tak trochu rizikové). Navíc takové oblečení bývá dražší a proto nemůže každý mít plnou skříň oblečení z metalshopu, redravenu a nosferatu, i když by strašně moc chtěl. Naopak je mnoho lidí, kteří na to mají dost financí a oblékají se tak jen proto, že je to IN; že se jim to líbí emo proto; že chtějí zaujmout, ale k metalu mají vztah nulový. Tomu se říká pozérství a budu upřímná: Většina metalistů a příznivců dalších subkultur nemá zrovna ráda, když jim někdo do jejich subkultury "fušuje", ale nic o ní nevím.
Ale přejděme k oblečení:
  • Typická je černá barva. Ale kdo říká, že se musí člověk oblékat jen do černé? Je plno zajímavých barev, které má hodně metalistů rádo a rádo je také nosí. Například modrá, červená a podobně. Ale je samozřejmě úplně nejlepší, když se barvy kombinují .
  • Důležitou součástí oblečení jsou také doplňky. Například roztrané, síťované nebo kožené/koženkové rukavice a návleky, stahováky a pyramidové opasky, řetězy a podobně. Důležité jsou samozřejmě kovové; stříbrné a lesklé věci. Možná vás překvapím, ale také prsteny, které nosí i muži (například můj spolužák má prsten s pentagramem).
  • Na nohách nosí metalisti často glády, často značky Steel. Já mám taky glády, ale značky D.D.T. Ovšem mnoho metalistů nosí třeba úplně obyčejné tenisky, polobotky, napodobeniny glád nebo "kecky". Klidně stačí i tenisky .
  • Dám vám malou radu: Je dobré projít pár second-handů, kde seženete plno pěkných a zároveň levných věcí, které si potom můžete upravit podle svého, pokud umíte šít nebo, pokud šít neumíte, někoho můžete poprosti o pomoc, a vyjde vás to levněji než z obchodu. Navíc si toho budete i víc vážit
  • Typické jsou kožené/koženkové bundy, síťovina a v případě žen často i korzety
Důležitá jsou i gesta a vizuální efekty. Co se gest týče, je to například metalový "paroháč" nebo jinak řečeno "satan fingers").
A to by bylo prozatím vše. Pokud jste tu narazili na nějakou nesrovnalost nebo něco chybí, budu ráda, když mě upozorníte - ono není jednoduché napsat takový dlouhý článek bez toho, aniž by tam byly nějaké chyby .
Na druhou část se můžete těšit příště.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lady Dracula Lady Dracula | Web | 15. listopadu 2012 v 17:52 | Reagovat

Tak mě napadlo, co řadíš pod mainstream? já se považuji za metalisku a poslouchám dost populárních kapel v tomto žánru, které, řekla bych, propadli dost komerci a apod. od Cradlů, Dimáčl, COB a apod až po Eluveitie, Avatar a atd...
Podle myslíš mainstream jako ty dnešní sra*ky, tak to chápu dobře :-D

2 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | 15. listopadu 2012 v 18:01 | Reagovat

[1]: To já taky (i když ne každá kapela, která se proslavila, je komerční a ne každá z těch komerčních si za to může sama - mnohdy v tom mají prsty spíš nahrávací společnosti). Mainstreamem ale myslím spíš ty, jak jsi napsala, sra*ky :-D
Mně se to jen nechtělo všechno vypisovat, tak jsem napsala mainstream - to většinou poschopí všichni :-D

3 Magdalene Magdalene | 15. listopadu 2012 v 18:43 | Reagovat

Ja mám akurát otázku, odkedy je Birmingham v USA? (Keďže Black Sabbath pochádzajú práve z Birminghamu.)

A nesúhlasím aj s popisom výzoru - ten sa nedá pojať globálne, pretože sa líši od jedného žánru, k druhému. Je rozdiel vo výzore niekoho, kto má rád symphonic metal a glam metal, napríklad.

4 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 15. listopadu 2012 v 19:33 | Reagovat

[3]: Děkuju za upozornění, hned to změním - země, ze které kapely pocházejí jsem doplňovala až později, takže jsem se bohužel přepsala.

Tak tohle je trochu zvláštně pojaté, já vím, ale oblečení se budu víc věnovat v další části, kde napíšu něco o jednotlivých subžánrech metalu. Ale chápu, co tím myslíš.

5 Ekou Ekou | 15. listopadu 2012 v 19:45 | Reagovat

Možno by nebolo zlé článok rozdeliť na viac častí a oddeliť hudbu a históriu od satanizmu a satanizmus napísať trošku ináč, celý ten odstavec sa mi zdá trochu chaotický.

6 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 15. listopadu 2012 v 19:54 | Reagovat

[5]: Právě proto bude mít článek minimálně jednu další část. Nevylučuju, že to rozdělím ještě jinak - uvidím podle toho, jak by ty články byly dlouhé.

Ten odstavec se satanizmem tam původně být neměl (chtěla jsem satanizmu a mýtům věnovat jeden samostatný článek, ale v tu dobu jsem měla naplánované jen dvě části) a ani jsem ho prakticky neupravovala (na rozdíl od těch ostatních), proto je takový zmatený. Ale děkuji za postřehy.

7 the-darkness-club the-darkness-club | E-mail | Web | 15. listopadu 2012 v 20:09 | Reagovat

[3]: Mám pocit, že se tu bavíme o metalu jako celku, ne o jeho podžánrech. Samozřejmě je v tom oblečení rozdíl, ale pro lepší stručnost článku je lepší to napsat nějak obecněji. ;-)

[5]: Nechceš náhodou taky psát články? Docela tomu hovíš, jak koukám, tak se pokus taky, ať se ostatní poučí ;-)

8 the-darkness-club the-darkness-club | E-mail | Web | 15. listopadu 2012 v 20:19 | Reagovat

[3]:[5]:
Můžu se prosím Vás zeptat, jak jste na nás narazili?
Jen tak, pro Vaši informaci - všimla jsem si, že nemáte rádi Chloë Noir. Jen byste měli vědět, že je naším členem :-P

9 MarcoS MarcoS | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 14:38 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

10 JazesNet JazesNet | E-mail | 26. května 2017 v 3:01 | Reagovat

cialis 20mg pills memberlist
http://viagra-withoutadoctors.com - viagra without a doctor
  viagra versus cialis
<a href="http://viagra-withoutadoctors.com">viagra without prescription
</a> - cialis from canada pharmacy jump to
cheapest cialis without a prescription

11 KennethHus KennethHus | E-mail | Web | 8. srpna 2018 v 19:57 | Reagovat

wh0cd501561 <a href=http://cialis20.us.com/>cialis 20 mg</a>

12 KennethHus KennethHus | E-mail | Web | 10. srpna 2018 v 19:42 | Reagovat

wh0cd501561 <a href=http://wellbutrinmedicaid.us.org/>wellbutrin adhd</a>

13 AaronGuesk AaronGuesk | E-mail | Web | Čtvrtek v 16:41 | Reagovat

wh0cd501561 <a href=http://stratteracheap.us.com/>how much is strattera</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama