Jak šel čas s Nightwish - očima a ušima Sharrie (část I.)

25. listopadu 2012 v 12:23 | Sharrie |  Články od vás
Sharrie je tu. A s ní i článek o finské kapele Nightwish.
Předem upozorňuji, že následující řádky jsou výhradně mým názorem. Nejde mi o to s někým se hádat a tak podobně, ale pouze o konstatování určitých faktů a zamyšlení se nad určitým tématem. Samozřejmě respektuji ve vší míře to, že každý má svůj VLASTNÍ názor. To už je věc názoru…Proto také prosím, aby jste mne po přečtení neukamenovali .

Co se vám všechno vybaví, když se řekne Nightwish? Dokonalá kapela bez chyb, která se díky své nádherné hudbě a skvělé image vyšplhala na samé vrcholky žebříčků, nebo kapela zahleděná do sebe a do své slávy, kapela s velkými osobními spory či jejich hudba. která slouží především jako prostředek k získání peněz? Já osobně tvrdím, že je to od každého něco.

Nightwish, Nightwish, Nightwish…
Kapela s nekonečným tématem a různými názory. Na různých internetových stránkách nebo třeba i časopisech se neustále objevují články nebo diskuze, kde každý vyjadřuje svůj vlastní názor a kde se s ostatními hádá, jak to vlastně všechno je. Střetávají se tu dva tábory - "Tarjovců" a "Anettovců" nebo naopak lidi "Neutrální", kterým je jedno, jestli v Nightwish zpívá Tarja nebo Anette.


Láska na první poslech
S hudbou Nightwish jsem se poprvé seznámila, když mi bylo pouhých 9 let - to bylo v roce 2003. Tenkrát v kapele působila všemi milovaná Tarja, která svým nádherným hlasem oslnila celý svět, Nightwish dala tvář a kapela byla na vrcholu slávy..
Byl úplně obyčejný den - byla u svého milovaného taťuldy doma, (jelikož se naši rozvedli, bydlím s mámou a k tátovi chodím na víkendy), když k němu přišel jeden jeho známý na pokec a donesl mu pár DVD s různými kapelami. A protože je můj táta hudebně nadaný a odjakživa metalista, není divu, že jsem celá po něm. Samozřejmě se mezi těmi DVD nacházeli právě i Nightwish, a to konkrétně From Wishes To Eternity. Jasně že jsme se na to podívali. Už si to ale do podrobna nepamatuji, ale vím že jsem to chtěla pouštět pořád dokola, protože se mi to líbilo.

Znovu nakažena nemocí
Další setkání s Nightwish bylo až v roce 2005, kdy se rodiče vrátili z festivalu Masters Of Rock 05´, kde vystupovali jak jejich milovaní Manowar, tak i Nightwish. Dovezli domů CD Wishmaster a Once. Vlastně ani nevím, jak jsem přišla na písničku Nemo, ale začala se mi hrozně líbit. Nakonec jsem tedy konečně našla to, co u jiných kapel ne, a CD Wishmaster a Once hráli u mě doma pořád dokola.

End Of An Era
Tento rok byl však pro jejich fanoušky naprosto šokující. Při jejich posledním koncertě k podpoře desky Once, vyhodili kluci ze skupiny Tarju (v Hartwall aréně v Helsinkách). Nevím, jak byli schopni odehrát celý koncert, který se nahrával ještě k tomu na DVD, tvářit se, jako že se nic neděje, a za chvilku vyhodit zpěvačku. Tarja obdržela dopis, který si měla přečíst až další den ráno. A tak také udělala. Po jeho otevření prý byla naprosto v šoku a zděšena tím co je jeho obsahem. V dopise stálo:
,,Drahá Tarjo,
nastal čas rozhodnout, zda-li příběh Nightwish končí nebo ještě bude pokračovat. Tvořili jsme tuto skupinu devět let a ještě nejsme ochotni to vzdát. Nightwish je způsob života, něco, za co stojí žít, a my jsme si jistí, že ho nedokážeme opustit. Stejně tak jsme si jistí tím, že už nemůžeme pokračovat s tebou a s Marcelem. V průběhu minulého roku se stalo něco smutného, co jsem si přemítal v hlavě každý den, ráno i v noci. Tvůj postoj a chování se už k Nightwish nehodí. Máš nějaké vlastnosti, o kterých bych nikdy nevěřil, že je u svého starého a milého kamaráda najdu. Lidé, kteří spolu rok nemluví, nepatří do stejné skupiny…"

To jsou vše jenom zlomky toho, co celý dopis obsahoval. Tarja prý neměla úctu k fanouškům, s Tuomasem rok nemluvila a že prý rušila koncerty kvůli každé "kravině".
Ale pojďme se podívat na Tarjinu odpověď:

"…Všechno co se stalo, však není dost na to, abych v mých očích byli jen zlí. Teď přišel čas zklidnit se a přemýšlet o tom všem. Potřebuji si utřídit myšlenky a slibuji, že se brzy na veřejnost vrátím.
Oznámím tiskovou konferenci, kde prozradím své plány do budoucna. To ale neznamená, že ta konference by se měla stát nástrojem k útočení na kohokoliv, to nechci. Krásná hudba, kterou jsme dohromady stvořili, nebude pošlapána nedávnými událostmi.
Moc děkuji všem lidem, kteří mě podporují v této zlé době. Má rodina, přátelé, kolegové a spousta fanoušků. Všechny vás mám ráda a věřím, že vás nezklamu…"

Upřímná slova, nemyslíte? A pokud to bylo tak jak bylo řečeno, rozchod oběma stranám prospěl. A na čí stranu by jste se připojili vy? Opravdu ani já sama nevím. Nikdo z nás nemůže vědět, co se ve skupině skutečně odehrálo. a tak nám nezbývá nic jiného než si udělat vlastní názor a nechat to odejít. Tato věc bude navždy zahalena tajemstvím.
V té době jsem si (nic netušící) myslela, že Nightwish vydají novou desku a já budu mít zase co poslouchat.

Konečně něco dalšího..
Další co se mi dostalo pod ruku, bylo Cd Oceanborn z roku 1998. Jiné jsem nemohla sehnat, až nakonec Century Child a Angels Fall First. Ačkoliv je Angels Fall First odrazovým můstkem celé Nightwish kariéry, mě až tak úplně nenadchlo. Je to věc, která neurazí, ale ani nenadchne. V té době u mě začala startovat nemoc zvaná Emppufilie, která se mě drzí doteď.

Tarju nikdo nenahradí!
"Dobrá, Tarja a kluci se rozešli, ale co bude dál? Rozpadnou se nebo najdou náhradu?" říkali si všichni fanoušci. Některé zdroje ovšem tvrdili, že Tarja stále ve skupině působí a tohle byl jen trhák, aby na sebe skupina stáhla pozornost, ale to nebyla pravda. Skutečně odešla…
Ten den, kdy jsem se to náhodou takhle při brouzdání na netu dozvěděla, jsem byla v šoku. A to doslova. Říkala jsem si, že Nightwish u mě definitivě skončili odchodem Tarji a že už je poslouchat nebudu. Později, co jsem "oplakávala" Tarjin odchod, mě taťka nevedl na skupinu Within Temptation, která se mi taky dost líbila a já jí poslouchala víc, než Nightwish...

Pokračování za týden..
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama