Gothic subkultura

11. listopadu 2012 v 12:04 | Kirma |  O subkulturách
Historie gothic:
Gothic subkultura vznikla v 80. letech 20. století z Punku. Jelikož v této době se utvořila vlna Punku ve Velké Británii, některým lidem se to nelíbilo, chtěli se vzbouřit a vytvořit i něco jiného, ne tak provokativního (punk by se mohl přeložit i jako provokace). V té samé době tedy vznikl z post-punku gothic rock. Je v něm poznat temnější atmosféra, trochu temnější texty, ale ta stopa po punku se tam dala stále najít.

Móda, líčení:
Jak už jsem výše zmínila, v gothic subkultuře je na prvním místě jednoznačně HUDBA. Oblékání a líčení není třeba tak stěžejní, i když příznivci gothic subkultury tak tím dávají najevo, že se od ostatních odlišují a neradi jdou s davem. Navíc se říká, že příznivci gothic subkultury ani netouží po pozornosti-prostě vyjadřují svojí individualitu. Taky nemusí být pravda, že se gothici oblékají jen do černé. Najdou se i příznivci jiných barev, černá je většinou považována za takovou nejtypičtější pro tuto subkulturu (podobně tak červená-konkrétněji rudá). Ale samozřejmě, záleží zas na individuálnosti osoby. Ale abych to zase moc nenafoukla-příznivce gothic subkultury možná nenajdete oblečeného celého jen v růžové :D

A co se týče líčení, tak tady nemusí nutně platit co nejvíce bílého make-upu a černých linek. Kdo takhle umí zacházet s líčením a chce to tak mít, tak proč ne, ale není stěžejním faktorem mít na sobě hodně líčidel. I decentní líčení v jemných barvách může postačit, úplně bohatě.

A teď přichází nejdůležitější bod: HUDBA

Žánry:

Batcave: tento žánr se hrál v britských klubech Batcave-od toho je tudíž odvozen název tohoto žánru. A které skupiny se do tohoto stylu zařazují?
např. UK Decay, Alien Sex Fiend, Eat Your Make-Up a další...

Post-punk: z tohoto žánru se vyvinul gothic-rock. Dalo by se říct, že pro lidi, kteří se chtějí nějak (lidově řečeno) ,,zažrat,, do světa hudby z oblasti gothic, by tohle mohl být nejzákladnějším ,,kamenem.,, Samozřejmě není to podmínka. Ale jelikož nějaké skupiny (oldschool) zní opravdu jinak, než ty dnešní, někomu nemusí přijít na chuť. A jaké skupiny se do tohoto žánru řadí?
např. Siouxsie And the Banshees, Bauhaus, Joy Division a jiné

Gothic rock: podle mě skoro nejdiskutovanější žánr, co se týče gothic subkultury, jelikož jsou zde chybně řazeny skupiny Evanescence, Within Temptation a podobně, což rozhodně NENÍ pravda. Gothic rock se vyvinul z post-punku a do tohoto žánru patří skupiny:
např. The Sisters of Mercy (na nich jsem právě začínala), Nosferatu, XIII. Století a jiné

Deathrock: zde bych neměla opomenout skupinu Christian Death, která je asi nejcharakterističtější pro tento žánr. Další jsou All Gone Dead, Bloody Dead and Sexy, Voodoo Church a jiné

Dále jsou tu jiné žánry, říká se jim goth-friendly -ta souvislost není s gothic až tak velká, ale přece jen jsou mezi gothic lidmi oblíbená. Které to jsou?

New Wave-např. Depeche Mode
Dark Cabarett-skvělá skupina je např. Katzenjammer Kabarett
Horror-Punk-Např. The Misfits
Dark Wave-Diary Of Dreams, Sopor Aeternus&The Ensemble of Shadows, The Crüxshadows
Goth´N´Roll-zakládající skupinou tohoto žánru jsou The 69 Eyes
Coldwave, Gothabilly, Coldwave a další...

A závěrem: Toto jsou nejstěženější žánry gothic subkultury. Samozřejmě může se stát, že se gothikovi líbí i jiný žánr-nevadí to, ale neměl by převládat. Tudíž nestačí mít třeba 3 písničky gothic hudebního žánru a zbytek popu. Spíše naopak. Ale to jen okrajově.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magdalene Magdalene | 11. listopadu 2012 v 21:08 | Reagovat

Článok fajn, ale rada by som vytkla jednu vec - The Sisters Of Mercy gothická kapela nie sú a ani ňou nikdy neboli. Je to výmysel lenivých hudobných žurnalistov, ktorých netrápi si overovať fakty, samotná kapela a aj väčšina ich fanúšikov sa od subkultúry dištancuje.
"We are a rock'n'roll band. And a pop band. And an industrial groove machine.
We are intellectual love gods."

2 Ekou Ekou | 11. listopadu 2012 v 21:23 | Reagovat

Ja by som sa pripojila s tým, že gothabilly je podľa mňa úplne mimo. Podľa mňa nič také neexistuje. Proste buď rockabilly alebo psychobilly. Mnohé kapely, ktoré boli označené ako gothabilly sú jednoducho tretia vlna psychobilly...a nehovorím, že psychobilly je až tak od veci, keďže vzniklo z punku, nehovorím, že to nie je spooky/freak friendly/nazvite si to ako chcete žáner ale tak... Nejdem sa rozpisovať :D

Len toľko, že buď psychobilly alebo rockabilly.

3 kirma-lee kirma-lee | Web | 15. listopadu 2012 v 20:57 | Reagovat

[1]: Ano, slyšela jsem, že členové The Sisters of Mercy neradi svou hudbu přiřazují ke gothic rocku. Netvrdím, že jsou úplně gothic, ale z jejich hudby se dá poznat, že gothic rock hrají-pokud se skupina sama intepretuje jako rock"n"rollová a popová skupina, nevadí. Ovšem ta souvislost s gothic rockem se tam najít dá.

[2]: Děkuji za připomínku. Ano, možná je to jen podžánr, nebo jak říkáš třetí vlna psychobilly. Ono je těch názvů dnes tolik, že už ani člověk neví, co je pomalu co.. :)

4 Magdalene Magdalene | 16. listopadu 2012 v 17:16 | Reagovat

[3]: A povedz mi kde?
V začiatkoch goth rocku Sisters neboli veľmi populárni a ani nezneli ako zvyšok (hlboký hlas, dôraz na basgitaru + drummachine vs. vyššie hlasy a dôraz na gitary). Nehovoriac o tom, že ich inšpirácie sú úplne inde (Leonard Cohen, Motorhead, Suicide, Led Zeppelin) a témy toho, o čom hovoria sú dakde inde ako zvyšok gothickej scény, hlavne v obrazovosti a kvalite textov.
To, že v 90tych rokoch sa vyrojili kapely, ktoré sa ich (neúspešne) snažili imitovať nie je ich vina. To, že Siouxsie & the Banshees a Bauhaus majú radi Bowieho, nerobí z Bowieho gothika. Tak prečo podľa tejto logiky sú Sisters gothici?
A keď kapela o sebe hovorí niečo, tak asi vedia prečo to vravia. A povedz, počula si také Arms alebo Crash and Burn? To je na míle vzdialené gothic rocku.

5 the-darkness-club the-darkness-club | 16. listopadu 2012 v 20:35 | Reagovat

[4]: Ano, poslechla jsem si je-ovšem možná se přiřazovaly ke gothic rocku jejich starší songy. Jasně, máš pravdu, že když Siouxsie and the Banshees a Bauhaus mají rádi Bowieho, že to z nich musí hned dělat gothiky. Ale to není podle této logiky-možná je to tím, že hrají prvky gothic rocku. Možné je vše, ale nezastávám názor, že by to bylo kvůli lenivosti hudebních žurnalistů, kteří  nevěděli, "co s tím".

6 Magdalene Magdalene | 17. listopadu 2012 v 14:15 | Reagovat

[5]: Ale stále si mi neodpovedala prečo si myslíš, že Sisters sú goth kapela? Preto, že ti to niekto povedal?
Ako som napísala predtým, a podložila to aj argumentami, ani ich staršie pesničky goth nie sú a novšie na druhú.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama